Етнотур

Етнорекреаційний проект має на меті дати можливість: відчути себе в природному середовищі гір, спробувати життя, яким жили гуцули в давнину, змінити на кілька днів свій звичайний побут і забутися від міських клопотів. Проект відбувається в селі Вижній Березів Косівського району Івано-Франківської області. Це 30 км від м. Коломия.

У розпорядженні відвідувачів є два будинки, що стоять поруч. Один з них – давня хата, у якій, власне, й відбувається проект. Тут ми разом варимо давню гуцульську їжу, випікаємо в печі хліб і коржі, збиваємо масло, робимо сир, бриндзу, тчемо килими і прядемо, тут же виварюємо сіль із соровиці (соляної ропи). Поруч в стаєнці лущимо кукурудзу і мелемо її на жорнах на муку.
У іншій, т. зв. «новій хаті», є три окремі кімнати для спання, одна спільна велика кухня, санвузол із душем та туалетом. В цій хаті постійно є гаряча вода і встановлене парове опалення.
Звичайно тур триває три – п’ять днів. У програмі прогулянка на полонину (у літній період там випасають худобу), підйом на гору Ратундол, збирання грибів і ягід, похід до джерела з соровицею, відвідини місцевої церкви, доїння корови, катання на коні або фірі, ліплення з глини і випалювання, автентичні гуцульські музики, при бажанні танці. В зимовий період катання на санях. Програма залежить від погоди, релігійних свят, зважаючи на пору року можуть добавлятися інші опції. Якщо є час і бажання, додається ще екскурсія по Коломиї та відвідини домашнього музею старожитностей.

Їдучи на проект з собою треба мати: одяг, який не шкода забруднити, зручне взуття (кросівки або черевики для мандрівок в гори), дощовик.
В меню: кулеша (кукурудзяна каша на воді), бануш (кукурудзяна каша на сметані) із шкварками, дряшпанина (печеня з грибами), ріп’яник (картопляно-кукурудзяний корж) із салом, мелай (солодкий кукурудзяний корж) з молоком, бевка (капусняк), квасолева зупа, шупені (тушена на сметані капуста з квасолею), вар з сухофруктів, вареники з картоплею і бриндзою, вареники з яблуками, картопля на маковому молоці, шерпіні (мучна підлива з оселедцем), тощо. В літній період – бурякові голубці, зелений борщ, кулеша з полуницями і сметаною.

Ціна – 25$ грн з особи за день;

Ціна включає:
- проживання;
-триразове харчування;
- заходи, передбачені програмою.

Ціна не включає: 
- трансфер зі Львова до с. Вижній Березів.

 

Жовтень 2013, Марг Торончук, Канада

Наступні три дні ми провели в Карпатах на Західній Україні. Ми зупинилися у Вишньому Березові, селищі в годині їзди з Коломиї. Ми були учасниками етнотуру, який проводила молода пара. В традиційному будинку готували їжу та ткали, він дістався Володимиру у спадок від бабусі. А зупинились ми у новому будинку з яблуневим садом. Володимир із гордістю розповідав про гуцульську культуру, кулінарію, музику і спосіб життя. Ми насолоджувались хорошою осінньою погодою, піднімались на гору та збирали дикі гриби. Ми зустріли 75-річного місцевого пастуха. Під час туру ми також доїли корову, слухали музику у виконанні місцевих музикантів, вивчали історію цих патріотичних людей і відвідали солоне джерело, яке використовувалось для виробництва солі протягом багатьох століть. Ми не мали доступ до безпровідного інтернету і дійсно не піклувались про час, натомість насолоджуючись особливим відпочинком.